Pokarm jest nam niezbędny do życia. Zawiera tzw. składniki odżywcze spełniające wiele funkcji w organizmie: dostarczają budulca do tworzenia, odbudowy lub utrzymania tkanek; pomagają regulować procesy zachodzące w organizmie; dostarczają energii. Istnieją choroby, podczas przebiegu których doustna zdolność do przyjmowania pożywienia jest upośledzona.
PEG jest przetoką odżywczą wykonaną do podawania posiłków bezpośrednio do żołądka. Zaś port TDI to wszczepiona pod skórę komora, do której podłączony jest cewnik, prowadzący do dużej żyły. Aby podać pokarm należy nakłuć przez skórę plastikową membranę i wprowadzić do portu specjalną igłę. Przez wytworzone połączenie możliwe jest podawanie pokarmów zbliżonych do normalnych posiłków, konieczne jest jednak uprzednie ich odpowiednio duże rozdrobnienie. Można też podawać gotowe mieszanki.
Należy pamiętać, że leczenie żywieniowe jest integralną częścią leczenia, która wspomaga leczenie medyczne, poprawia stan odżywienia pacjenta. Jest ono specjalnie dostosowywane do potrzeb pacjenta, jego skład jest zależny od masy ciała pacjenta, od jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Leczenie żywieniowe nie jest nieobarczone ryzykiem powikłań, takich jak biegunka, nudności, wymioty, powikłania zakrzepowo-zatorowe w przypadku leczenia pozajelitowego. Odgrywa ono podstawową rolę w opiece medycznej, pozwala na poprawę wyników leczenia i znaczną redukcję kosztów opieki zdrowotnej.

Żywienie medyczne.